Замість газу - вугільний пил

09.11.2009

Металургійна промисловість - одна з найбільш енергоємних галузей, у тому числі за обсягами споживання природного газу і коксу. Замінити їх можна вітчизняним вугіллям, точніше -пиловугільним паливом (ПВП). Запропонована Українським державним науково-технічним центром з технології та обладнання, обробки металів, захисту навколишнього середовища та використання вторинних енергоресурсів для металургії та машинобудування (УкрДНТЦ) "Енергосталь" установка вдування пиловугільного палива в доменні печі дає змогу щорічно заощаджувати сотні тисяч тонн коксу і сотні мільйонів кубометрів природного газу.


Одну з перших установок вдування пиловугільного палива було впроваджено в доменному цеху ЗАТ "Донецьксталь-металургійний завод" ще в 1980 році. Відтоді технологія постійно вдосконалювалася - у 2003-2008 р.р. провели реконструкцію діючих потужностей і збільшили витрати пиловугільного палива з 110 до 200 кг на тонну чавуну.


У 2009 році введена в експлуатацію установка вдування ПВП у доменні печі N 1, 5 ВАТ "Алчевський металургійний комбінат" у м. Алчевськ Луганської області. Нині проектуються об'єкти із вдування ПВП у доменні печі N 3, 4. Проектується також установка вдування ПВП у доменні печі ВАТ "Дніпровський меткомбінат ім. Дзержинського".


Для приготування пиловугільного палива використовуються суміші вугілля різних марок. Технологічною схемою установки приготування вугільного пилу й вдування ПВП в доменні печі передбачається прийом і зберігання вугілля, його сушіння й розмел, а також власне система вдування ПВП у доменні печі.


Щодо технічних характеристик установок вдування ПВП у доменні печі, - вони можуть змінюватися залежно від обсягів виробництва металу та особливостей технологічного процесу.
При вдуванні у доменні печі пиловугільного палива до 170 -200 кг на одну тонну чавуну виключається використання природного газу та знижуються витрати коксу на 80 - 120 кг/т чавуну. На ВАТ "Алчевський металургійний комбінат" річний обсяг виробництва ПВП - 1553 тис. тонн. Обслуговують установку 85 робітників і технічних спеціалістів.


Вдування пиловугільного палива у доменні печі меткомбінату забезпечує щорічну економію 607,5 тис. т коксу і 784,8 млн м куб. природного газу. З урахуванням витрат вугільного пилу загальна річна економія енергетичних ресурсів становить 241,3 тис. т умовного палива.
При цьому додатковий чистий прибуток складає 480 млн грн./рік при терміні окупності - 1 рік. Економія ресурсів (коксу та природного газу) за рахунок використання установки при виробництві чавуну - 241,3 тис. тонн умовного палива на рік.


Віктор СИЗОНТОВ